Димитър Чунчуков: Бяхме на крачка от това да се откажем, но благодарение на НАЛБ съхранихме отбора

301

Ръководителят на шампионите в Трета дивизия Флай-БайДимитър Чунчуков, даде интервю за официалния сайт на НАЛБ. Неговият отбор успя да стигне до златните медали в първенството за първи път в историята си, след като не загуби нито един мач в трите си плейофни серии. Чунчуков сподели как се е запознал с НАЛБ и с какво организацията го е спечелила. Той разкри и че покрай пандемията тимът е бил пред разформироване, като коментира и международните турнири, на които представляваната от него компания участва всяка година. Повече ще може да прочетете в следващите редове.

– Най-напред поздравления за титлата в трета дивизия от първенството на НАЛБ! Каква е оценката ти за сезона?

– Благодаря! След постигнатия резултат оценката ми не може да е нищо друго освен положителна. Стартирахме леко колебливо, но след това направихме доста дълга серия от последователни победи – нещо, което не бяхме постигали досега. Но съм най-доволен от това, че за плейофите успяхме да планираме оптимален състав за мачовете, което даде резултат.

– Разкажи ни малко повече за това как ти се включи в НАЛБ и с какво организацията те спечели. Отборът на Булатса се включва в НАЛБ през сезон 2017/2018, когато участва в турнира за купата. Вече седми сезон тимът, който преди сезон 2020/2021 приема името Флай-Бай, е част от НАЛБ. Ти пък си ръководител на отбора от самото му създаване.

– На практика в НАЛБ се включихме, за да имаме възможност за обиграване и сработване на отбора с цел по-добро представяне на ежегодния турнир за ръководители на полети от Европа, но впоследствие разбрахме, че това е чудесен начин да се забавляваме заедно.

– Когато говорим за развитие, трябва да отбележим задължително и това на отбора, което успявате да постигнете чрез страхотна организационна работа, много тренировки и отдаденост. През сезон 2017/2018 не успявате да запишете победа в турнира за купата, през сезон 2018/2019 не успявате да се класирате за плейофите в четвърта дивизия от първенството на НАЛБ, през сезон 2019/2020 приключвате на последната позиция в четвърта дивизия, като дори не успявате да завършите сезона заради разпоредби в ДП РВД във връзка с пандемичната обстановка тогава, а през сезон 2020/2021 (откакто тимът носи името Флай-Бай) също не успявате да се класирате в плейофите на четвърта дивизия. Колко важен обаче е целият този път, за да може сега вече да сте шампиони?

– Всяко нещо с времето си. Всъщност основната причина за добрите резултати напоследък е включването в отбора на все по-можещи състезатели. Знаете, че съставът ни се състои основно от ръководители на полети и се придържаме към този принцип, защото това е емоционалната идея зад нашия отбор. В началото на практика нямахме единици, които да са се занимавали с баскетбол на много високо ниво, докато сега нещата са различни и се надявам да имаме и нови попълнения.

– Тук трябва да разкрием и че преди старта на сезон 2020/2021 във връзка с разпоредби, касаещи всички служители на ДП РВД, имаше съвсем реален шанс отборът да прекрати участието си. Тогава с много хора от драфта в последния момент съумяваме да го спасим, но трябва да отбележим, че вероятно почти всеки на твое място щеше да се откаже – заради необходимостта от опознаване и стартиране на взаимодействие с много нови и непознати хора, покриване на всички изисквания на ДП РВД във връзка с пандемичната обстановка и на практика коренната промяна на замисъла на отбора да играете колеги от работното място. Ти обаче за пореден път доказа, че си сериозен ръководител и главно заради поетия предварително ангажимент към НАЛБ за участие през сезон 2020/2021, респективно и към останалите участници, направи и невъзможното, за да може отборът да продължи съществуването си. Несъмнено вложената енергия от твоя страна в този период е невероятна. Какво би споделил за тези трудности и колко важни бяха те, за да се стигне до последващите успехи?

– Това си е така. Наистина бяхме на крачка от това да се откажем от участие, но и благодарение на вас и помощта, която получихме за намирането на състезатели, успяхме да съхраним отбора и да минем през този период, като после се върнахме към основната идея.

– През сезон 2021/2022 завършвате на трето място в четвърта дивизия, като тук можем да споменем и че губите полуфиналната серия с 1:2 – във втория мач от серията губите с 4 точки разлика, а в третия – с 1. Като любопитното е, че именно тази серия впоследствие доведе до дебати с отборите, касаещи правилата за отлагане в плейофите и именно от следващия сезон вече отлагания в плейофите са възможни само при съгласие на всички замесени отбори. Поводът беше вашата серия, тъй като не е тайна, че имате възможност да регулирате работните си графици, така че ключови фигури да се съобразяват с програмата за мачовете на отбора ви. А в онзи случай за втория и третия мач от серията имахте значими липси заради едностранно отлагане от другия отбор (което към онзи момент не е в разрез с правилата). През сезон 2022/2023 вече сте в трета дивизия, като отпадате в първия кръг от плейофите, за да дойде и сезон 2023/2024, когато от четвъртото място в редовния сезон достигате до титлата без нито една загуба в плейофите. Какво е удовлетворението след цялата тази история?

– Да, основният проблем в нашия отбор е 24-часовият ни режим на работа, което в доста случаи прави невъзможно участието на поне няколко състезатели в дадени мачове. Това е и причината в последните години да предприемем тактиката в редовния сезон просто да се доберем до плейофите, а след това да се опитаме да планираме пълен състав за мачовете от директните елиминации. Тук искам специално да благодаря на ръководството на нашата компания, което за щастие има отношение към спорта и проявява разбиране, благодарение на което успяхме с малки промени в работните графици да постигнем оптимален състав за плейофите през тази година. Да успокоим и хората, които летят в самолетите – това по никакъв начин не влияе на безопасността на полетите над въздушното пространство на Република България.

– През сезон 2018/2019 си избран за един от най-изявените спортсмени в НАЛБ, а през сезон 2022/2023 отборът на Флай-Бай достига до купата за спортсменство „Веселин Господинов“. Както знаеш, от НАЛБ много държим на спортсменския дух, позитивната среда и взаимното уважение между всички, с които взаимодействаме. Колко важна е тази настройка според теб, за да изпитваме истинско удоволствие от това, което правим?

Страхил Марчев и Димитър Чунчуков
Страхил Марчев и Димитър Чунчуков

– Спортсменството и насладата от играта трябва винаги да са на първо място. В крайна сметка ние не сме професионалисти. Това не означава обаче, че няма място за спортен хъс. Без него няма да се получи истинско състезание.

– След вече над 100 мача, в които си участвал като състезател, над 150 за отбора в историята му в НАЛБ и 7 години като ръководител, каква оценка би дал на решението си да станеш част от НАЛБ и да се заемеш с ръководните функции в отбора на Булатса/Флай-Бай?

– Не ми е било самоцел да бъда ръководител на отбор в НАЛБ. Просто се случи така и в никакъв случай не съжалявам за отделеното време въпреки моментните трудности, в които сме изпадали.

– Какво би споделил на всички хора и отбори, които имат по-труден старт? Как би ги мотивирал да не се откажат пред препятствията?

– Ако наистина обичат играта, то нещата ще се получат. Не се отказвайте.

– Не е тайна, че всяка година участвате и в международни състезания за Ръководители на полети. Можеш ли да споделиш повече за тези надпревари, как се представяте и помага ли ви участието в НАЛБ за успехите там?

– Да, от девет години участваме в неофициално европейско първенство за Ръководители на полети, като успехите, които имаме, са завоювани две трети места, а веднъж се окичихме и със среброто. Следва да отбележим, че участват отбори от традиционно силните школи на републиките от бивша Югославия, както и Литва. Твърдо мога да кажа, че участието ни в НАЛБ е една от основните причини за обиграването на отбора ни и за успехите ни на тези форуми. Ще ми се да отбележа, че с неоценимото партньорство на НАЛБ в края на октомври тази година ще бъдем домакини на международен минитурнир под надслов „55 години от създаването на BULATSA“.

Константин Бостанджиев, Георги Тунев, Страхил Марчев, Димитър Чунчуков и Тодор Димитров
Константин Бостанджиев, Георги Тунев, Страхил Марчев, Димитър Чунчуков и Тодор Димитров

Бих искал да използвам възможността и да подканя всички млади хора, които се интересуват от предизвикателната професия на Ръководител полети, да не се колебаят, а да потърсят информация за процеса на кандидатстване в социалните мрежи или да се свържат с някой член на нашия отбор.

– Организационната дейност често се подценява, но без нея нищо от това, което се вижда не би било възможно. Това вероятно важи с пълна сила и за твоите усилия като ръководител на отбора. Какво би споделил за организацията на НАЛБ, доволни ли сте от нея и кои елементи би отличил специално?

– Да, определено малко хора биха оценили подобаващо постоянните усилия, които се изискват, за да се поддържа такава организация като НАЛБ. Несъмнено усилията на ръководителите на отборите също допринасят за добрата организация. Сигурен съм, че доста от играчите в НАЛБ не оценяват тези усилия, но аз съм доволен от факта, че моите съотборници ми гласуват пълно доверие и ме подкрепят в действията ми.

Това, което ми допада в организацията на НАЛБ, е постоянното развитие на правилата, като в доста от случаите предложенията за това идват от самите отбори и са в интерес на играта.

– Какво е твоето послание към участниците в НАЛБ?

– Вие сами го казвате – от любов към играта!